"Az NB I elérése lehetetlen egy női játékvezető számára" - állítja a BL-döntő bírója
Feltöltve: 2016, május 14 - 12:20
Frissítve: 2016, május 14 - 16:10
Nyomtatás |
Cikk elküldése |
Hozzászólások |
RSS

Május 26-án rendezik a női BL-döntőt. Kikéri valakinek a véleményét, hogy ilyen fontos mérkőzés előtt mire kell leginkább figyelni?
- A hazai férfi kollégákkal rendszeresen találkozunk, és megvitatjuk az aktuális szakmai kérdéseket. Én magam is tisztában vagyok vele, hogy milyen fontos mérkőzés vár rám, éppen ezért egy-egy döntésnek sokkal nagyobb súlya lesz mint esetleg egy csoportmeccsen.
Mennyire számított meglepetésnek, hogy Ön kapta meg a BL-döntőt?
- Szerénytelenség nélkül mondhatom: úgy éreztem, ott vagyok az esélyesek között. A női játékvezetők között az európai elithez tartozom, így jó sanszom volt a jelölésre, de papírformának azért nem nevezném, hogy én kaptam meg a finálét.
A döntőnek Jakabfi Zsanett személyében egy másik magyar résztvevője is lesz. Ez könnyebbséget vagy nehézséget okoz majd Önnek?
- Különösebben nem számít, hogy milyen játékosok szerepelnek a pályán, játékvezetőként az a dolgom, hogy jó döntéseket hozzak függetlenül a pályára lévő játékosok nemzetiségétől. Az ítéletek meghozatalakor a játékvezetőben fel sem merül, hogy éppen ki "ellen" vagy kinek a "javára" ítél. Az hogy egy magyar játékos is lesz a játéktéren valamelyest a kommunikációt megkönnyítheti, de személyesen nem ismerjük egymást Zsanival, hiszen ő már nagyon régen Németországban játszik.
Mire számít, milyen lesz a körítése a döntőnek?
- Hasonló lesz minden, mint a férfi BL-döntőben, csak épp kicsiben. Nyilván azok kísérik majd figyelemmel a mérkőzést, akik a női foci iránt érdeklődnek. A stadion 21 ezer fő befogadására alkalmas Reggio Emiliában, csodálkoznék, ha nem lenne telt ház.
2011-ben a Siófok-Honvéd NB I-es találkozó volt az első és mindmáig utolsó férfi élvonalbeli mérkőzése. Miért nem volt folytatás?
- Az egy extra eset volt, de úgy érzem, nem vallottam szégyent és jól oldottam meg a feladatot. Az NB III-ban rendszeresen vezetek, a következő cél számomra, hogy az NB II-es bajnokságban kaphassak folyamatosan lehetőséget. Az NB I elérése azonban szinte lehetetlen egy női játékvezetőnek, főleg azért mert immár három éve hivatásos játékvezetők működnek az élvonalban, és a játékvezetői keret létszáma is drasztikusan lecsökkent azóta.
Öt-hat éve a hazai közvélemény még igencsak fenntartásokkal fogadta a női játékvezetőket. A szurkolók is könnyebben megbocsátották egy férfi bíró tévedését. Ebben történt változás az utóbbi időben?
- Igen, valamivel jobb a helyzet. Ha jól végzem a dolgom, akkor könnyebben elfogadnak. Ahhoz azonban, hogy a férfi játékvezetőkkel egy szinten kezeljenek minket, évtizedek kellenek. Kirívó esetekből azonban egyre kevesebb van, ma már ritkábban küldenek el minket a konyhába.
A női játékosokkal vagy a férfiakkal van könnyebb dolga?
- Korábban a nők "őszintébbek" voltak, kevésbé akarták átverni a bírót, de ma már ugyanúgy viselkednek minden tekintetben, mint a férfi futballisták. A műesés például korábban soha nem volt jellemző a női meccseken, mostanában azonban rendszeresen jelen van.
A BL-döntő után mivel lenne elégedett?
- Azzal, ha a mérkőzést követően senki nem foglalkozna a játékvezetővel...
Privacsek András
Ott leszel az Eb magyar meccsein? Itt vannak a legolcsóbb szállások! » »